Bugun...


Ömer ALi HASKURAL


facebook-paylas657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 13 – 15 Temmuz 2018 Edirne
Tarih: 21-07-2018 16:06:00 Güncelleme: 21-07-2018 16:06:00


Güreşte Adım Adım Bölge Bölge Anadolu Turu

650 Yıldır Bitmeyen Sevda’dan Türk’ün İlk Ermeydanına

657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 13 – 15 Temmuz 2018 Edirne

 

“Eeeeeeeeeyyyy Aliço! Koca Yusuf! Bre Recep Gürbüz!

Beni duyuyor musunuz?

Güreş tutuyorlar Recep Kara ile Ali Gürbüz” diye ortalığı gümbür gümbür sarsan Kırkpınar Baş Cazgırı Pele Mehmet’in sesi, sadece orada kalmaz, tüm Türkiye’yi inletir-dinletir 650 kez.

“Güreşte Adım Adım Bölge Bölge Anadolu Turu” parolasıyla vira bismillah deyip Çavdır’dan yola çıkacağım sırada telefon gelir.

- Ağabey, filan kültür derneğini temsilen Türkiye’yi ve tüm dünyayı ilgilendiren kültürel projeleri görüşmek için filan şehre gidiyoruz. Sensiz olmaz. Bizi kırma.

-Ben Edirne’ye gidiyorum.

- Hocam bizi kırma. Kambersiz düğün olmaz. Biz seni arabamızla istediğin yere kadar götürürüz.

Neyse ki, Mevlana elçisi ve dostu bu üniversiteli akademisyen gençleri, “söz konusu vatan-millet meselesi ise gerisi teferruattır.” deyip davete icabet ediyoruz.

Beni aldıkları şehirden, programın yapılacağı şehre kadar birkaç saatlik yolculuk ve 5-6 saat süren, projelerin ele alındığı kültürel, akademik toplantı. Köyümde evin yolunu zor bulsamda, burada adam yerine  geçip aralarda söz alarak fikir testileriyle boşluk doldurmaya çalıştık. Verimli oldu, inşallah devamı gelecek. Benim için tüm şartların, pazarlıksız Türkiye’nin lehine sonuçlanan yeni bir LOZAN oldu.

Oradan sağlam bir Bandırma vapuruyla karşıya geçiş. Engin ARDIÇ araya girer (!)

  • Sakın ha oradan da Samsun’a geçtik demeyesin. Birde vatan kurtardım (!) dersin.79 milyon, yılanın ağzından kurbağa kurtardığına inanır. Ötesi için “Citroen” derler. Bilinenin dışında bu vatanın binlerce gizli kahramanı da var. Ama bi saftirik inanır. Vebali çekilmez dedi.

Bu, gerçek ve latife çeşnili hatıralardan sonra Sarayiçi’ne dönelim.Bu sene başta 57 pehlivanın katılımı yanında alt boylarda da rekor müracaatlar oldu.

Dramatik Enstantaneler

Er meydanlarının ORDÜNARYÜS PROFESÖRÜ KOCA KURT’U Hasan TUNA, Recep KARA ile jübile maçı yaptı. Onu orada son kez izledik. Uğurlar ola, er meydanlarının şaibesiz isim ve eser bırakan  ismiyle müsemma, emektar KOCA KURDU. Seni, bu millet saygı ve sevgiyle anacak. Eserin ve ecrin daim olacak, filiz verecek.

Bir Recep Kara Dramı

Ey Recep KARA! Ey muzdarip ve mazlum Recep KARA! Sadece sana değil, Türk sporuna da oldu bu reva görmeler.

Seni Elmalı Er Meydanında da ağlattılar. Saha dışında üstünde koca bir havlu, oturmuş,  yapılan haksızlığa karşı sarsıla sarsıla ağlıyordun 2008 yılında. Şok olmuştun, adeta ve o görüntü hala hafızamdan ve gözümün önündengitmiyor.

Yine 2016’da da ikinci maçında, ikinci gün adeta sürdüler, sildiler. Bu bir sudan bahaneydi.  KARA’ya ve ATA SPORUNA karşı kara bir leke oldu. Yanındayız KARA. Tarih bunu affetmeyecek.

Şaban KARA ezberleri bozdu. 41 yaşındaki YILMAZ, 31 yaşındaki GÜRBÜZ’e er meydanını dar etti.

Finalde de Şaban YILMAZ – Orhan OKULU finalinden sonra OKULU’nun emeğiyle finali alışıyla 657 yıldır bitmeyen sevda’ya bu sene ara verilmiş oldu.Bu yazı 4784 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
YUKARI